Fundusze
0 0 9 lutego 2009 Fundusze

Kiedy i jak zacząć inwestować?

Kiedy zacząć inwestować?

Jestem przekonany, że im wcześniej tym lepiej. Aby zacząć inwestować w fundusze nie trzeba mieć pełnej wiedzy o rynkach finansowych ani skończonych studiów o specjalności finanse :)

Mój syn zaczął inwestować gdy miał … 6 miesięcy (no, może troszkę :) go w tym wspomagam, do czasu aż będzie mógł sam zainwestować to, co dla niego uzbieram).

Skoro jak widać nigdy nie jest za wcześnie - to tak samo nigdy nie jest za późno. Można inwestować w każdym wieku.

Jak przygotować się do inwestycji?

Jeżeli decydujemy się na inwestowanie to koniecznie należy:

* określić cele, jakie chcemy osiągnąć (mierzalne, oraz kiedy chcemy je osiągnąć). Mogą to być cele zarówno krótko - jak i długoterminowe ( http://www.opiekuninwestora.pl/ustal_swoje_cele,314,0.htm )

* zastanowić się jakim jestem inwestorem (ostrożnym, rozważnym, agresywnym?) i jakich zysków oczekuję, ( http://www.opiekuninwestora.pl/poznaj_siebie,313,0.htm )

* zacząć budować strategię inwestowania (czy wpłacamy jednorazowo, czy też inwestujemy systematycznie? jaką stratę jesteśmy gotowi ponieść? - na początek to wystarczy…)

* pamiętać, że dobór funduszy powinien być dopasowany do profilu inwestora oraz celu inwestycyjnego - nie ma bowiem najlepszego funduszu “dla każdego”

Na ten temat można poczytać w poprzednich wpisach w blogu.

Naprawdę warto poświęcić godzinę lub dwie aby przygotować się do inwestowania. W końcu chodzi o nasze pieniądze.

Kolejny krok - gdzie inwestować?

Inwestowanie w fundusze technicznie staje się bardzo proste. Wystarczy dostęp do Internetu aby samodzielnie wykonać transakcje.

W fundusze inwestycyjne można inwestować na kilka sposobów. Każdy ma swoje zalety i wady. Czasem warto korzystać z kilku metod jednocześnie. Jakie mamy możliwości:

* inwestowanie bezpośrednio w fundusze otwarte - za pośrednictwem np. platform internetowych - co zapewnia praktycznie pełną dostępność zainwestowanych środków

* plany systematycznego oszczędzania - ograniczamy wybór funduszy w zamian za niższą opłatę za zarządzanie

* samodzielne inwestowanie pod “parasolem” - ograniczamy wybór funduszy w zamian za odroczenie płatności podatku od dochodów kapitałowych

* przez polisy inwestycyjne - jest kilka tego rodzaju produktów. Oferują szereg zalet (np. brak naliczania podatku za konwersje w trakcie trwania tzw. programu inwestycyjnego) ale jednocześnie blokują (przez wysokie prowizje za wypłatę w pierwszych latach) dostęp do zainwestowanych środków (co w wielu przypadkach może być jednak dużą … zaletą)

Listę czterech internetowych platform, gdzie można bez prowizji inwestować opublikowałem na tej stronie. ( http://www.opiekuninwestora.pl/inwestuj_bez_prowizji,0,59... ) Tu np. można od razu złożyć wniosek w mBanku. ( http://www.mbank.net.pl/pp/fundusze.html )

Chcę zacząć jak najszybciej i spróbować swoich sił.

To naprawdę proste. Można zacząć nawet z bardzo niewielkimi kwotami (fundusze można nabyć już od kwoty 50 zł) i sprawdzić jak to jest być inwestorem. Można spróbować z naprawdę niewielką kwotą i w praktyce wykonać kilka transakcji - nawet nie nastawiając się na zysk.

* Krok 1 - założyć konto na jednej z internetowych platform (nie płacimy w nich prowizji przy wpłatach i wypłatach z funduszy),

* Krok 2 - dokonać pierwszej transakcji zakupu jednostek funduszy,

*Krok 3 - po kilku dniach dokonać konwersji a po kolejnych kilku sprzedać

* Krok 4 - zacząć inwestować większe kwoty w oparciu o własną strategię

Jak myślisz? Czy warto abym przygotował krótki instruktaż wideo, jak wykonać kilka pierwszych transakcji w fundusze inwestycyjne?

Jak wybrać w co zainwestować?

To jedno z najtrudniejszych pytań. Należy zdecydować, które informacje do mnie przemawiają i jestem gotów podjąć decyzje w oparciu o nie. Możliwe rozwiązania to:

* historyczne wyniki za różne okresy czasu publikowane w wielu portalach,

* miary i wskaźniki analizujące fundusze inwestycyjne (wsp. Sharpe’a, odchylenie standardowe itp), również dostępne na wielu portalach,

* opisowe analizy przygotowywane przez analityków,

* rankingi na najlepszy fundusz w danym miesiącu/ roku - coraz częściej publikowane, wiele z nich posiada różną metodologię przygotowywania. Dostępne na portalach, w prasie,

* doradcy finansowi, doradcy inwestycyjni,

* analizy statystyczne i rekomendacje w portalu Opiekun Inwestora. ( http://www.opiekuninwestora.pl/rekomendacje_jak_to_dziala... )

Ja oczywiście polecam skorzystać z indywidualnych rekomendacji oraz statystycznych ocen funduszy dostępnych w abonamencie portalu Opiekun Inwestora :) ( http://www.opiekuninwestora.pl/wybieraj_najlepsze_fundusz... )

Stworzyliśmy go tak, aby mogli z niego korzystać także początkujący inwestorzy. Nawet, gdy na początku nie przekonają się do naszych rekomendacji to skorzystają np. z jedynego na rynku systemu indywidualnych powiadomień. ( http://www.opiekuninwestora.pl/powiadomienia_przepis_na_s... )

Położyliśmy w portalu nacisk na wartości, którymi nie interesowały się dotychczas portale o tej tematyce oraz całkowicie pominęliśmy te, które być może przynoszą zyski tym portalom, ale utrudniają inwestorom podejmowanie decyzji, albo po prostu marnują nasz czas.

Zobacz też

Wasze komentarze

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto

Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy